Kas ji, iKarta?

2010/03/24

Pirmojo įrašo subrandinimas ir išleidimas į viešą tinklą, žinia, visada pats sunkiausias. Išlaisvinsiu jus nuo pasakojimų, kiek kartų kurtas ir perkurtas vienas ar kitas šio tinklaraščio segmentas. Tačiau jaučiu, kad vieta ir laikas  paaiškinti, kodėl aplinkinį pasaulį ir šį tinklaraštį vadinu iKarta.

Faktas, kad egzistuoja sąvokos daiktams ir reiškiniams pavadinti. Kaip ir tai, kad postmoderniame būvyje ne visos sąvokos ar tai, ką jos talpina savyje, susideda į aiškias kategorijų lentynėles.

Tai sau dar kartą konstatavau, kai bandžiau suprasti, kuriai kartai aš priklausau – X, Y, Z?

Sociologai, antropologai ir kitų socialinių mokslų atstovai vieno ar kito Vakarų pasaulio laikmečio žmones, jų būvio ypatybes jau bene šimtmetį vadina viena ar kita koduote. Tarp ryškiausių arba tų, kurios dažniausiai užduoda toną diskusijoms apie skirtingo laikmečio žmones:

Prarastoji karta: laikotarpis tarp Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų.  Nors apibrėžiantis bendrą nusivylimo, nevilties nuotaiką, labiausiai taikomas kalbant apie prieš tuomečių JAV realybę maištavusius rašytojus (E.Hemingway, H.Stein,T.S.Eliot), šėlti ir kurti pabėgusius į Europą. Ironiška (o gal dėsninga), kad Prarastąja karta jau imama vadinti tuos, kurie objektyviai geriausiais turinčius būti savo metus išgyvena dabartinės krizės metu.

Tylioji karta: daugiausia Didžiosios depresijos vaikai.

Baby boomers: karta, gimusi iš karto po Antrojo pasaulinio karo. Mėgstama sakyti, kad jų buvo daug ir jie į šį pasaulį atėjo, kad gyventų pagal visiškai naujus modernaus pasaulio standartus, vertybes etc. Nesu tikra, kiek stiprūs tie argumentai, jei priimi kaip faktą, kad kiekviena kita karta irgi daugiau ar mažiau skiriasi savo pasaulio matymu nuo anksčiau buvusiosios.

X karta: mano suvokimą, kas gi yra ta X karta daugiausia formavo kanadiečių rašytojo Douglas Coupland knyga X karta: pasakojimai akceleracijos visuomenei. Užtat ir nieko keisto, kad X karta man iki šiol asocijuojasi ne su šiai kartai (daugiausia dabartiniams trisdešimtmečiams) atsivėrusiomis galimybėmis, o galutiniu rezultatu – visus išgręžusia vartojimo kultūra, yuppiais užspringusiais metropoliais ir pilkais biurais. Mcvertybės, Mcmiestas,  Mclažas. Pagrindinių knygos herojų spjūvis visai šiai akceleruotai būtovei – pabėgimas kažkur į dykumas svajoti, iš tikrųjų būti.

Y karta: pagal mano supratimą ir esamą gan laisvą kategorizaciją, tie žmonės gali būti ir dabartiniai trisdešimtmečiai, ir penkiolikmečiai. Jie irgi dirba, tačiau darbas tėra būdas uždirbti pinigus. Dar juos apibrėžia meldimasis Facebook ir kitoms socialinėms medijoms, iPodams ir kitoms šių laikų bažnyčioms ir pranašams. Ir gyvenimas tampa realybės šou (We live in Public!), iMeile (shuffle, shuffle, who is next?), į Twitterį susitraukusiais vakaro skaitiniais, ankstyvu noru išrėkti pasauliui: Aš esu!

Z karta: sako, viskas, kas yra Y, persikelia ir Z – tik visko daugiau, geriau, greičiau! Tai apsigiminę digitalikai, nepažinę pasaulio be kompiuterio, faktiškai jau ir be išmaniųjų telefonų. Svarstau, ar šiandieninėse mokyklose dar moko dailyraščio..?

Alpha karta: kai jau maniau, kad nebėra alfabeto raidžių, paaiškėjo, kad visuomenės ratas….apsisuko. Bet iš tiesų viskas vis dar next next. Sakoma, kad šiai kartai priklausys žmonės, gimę nuo 2010 metų. Aš nežinau, kokia bus ateitis. Bet spėju, kad X karta apie Alpha pasakys: “O mūsų laikais“…

Ir visgi man atrodo, kad visi mes – iksai, ygrikai ir zedai – esame informacijos amžiaus vaikai. iKarta. Apie tai ir šis blog’as – mūsų laikus ir papročius.

Vienas atsakymas to “Kas ji, iKarta?”

  1. Renata La said

    sveikinu iKartą.
    tik mane šiek tiek gasdina ta nuotrauka. 🙂

Parašykite komentarą